Dolgu Uygulamaları

Hyaluronik asit günümüzde kullanılan en güvenilir dolgu maddesidir. Bu dolgular dokunuzla tamamen uyumlu olup hayvansal ham madde içermemektedir. Hyaluronik asit aslında cildimizde bol miktarda bulunan doğal bir protein-şeker bileşimidir. En önemli görevleri ciltte gerginlik ve elastikiyet ağlamasıdır. Ancak yaşlanma ile birlikte cildimiz daha az hyaluronik asit üretmeye başlar, bu da cildin daha kuru ve ince görüntüye sahip olmasına, ciltte kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Dolgu uygulaması ile zaman içerisinde ciltte eksilen hyaluronik asidi yerine koymak mümkündür. Hyaluronik asit, yüze enjekte edildikten sonra cildin kendi hyaluronik asidi ile etkileşerek hacimli bir görünüm yaratır. Böylece, kırışıklıkların yok edilmesi ve yüzün şekillendirilmesi amacı ile uygulanır.

İhtiyaca göre değişmekle beraber en sık botox ve vitamin enjeksiyonları ile kombine edilebilir. Böylelikle uygulanan hyaluronik asit dolgusunun etkisi ve kalıcılığı da arttırılmış olmakta.

Dolguların en önemli kullanım alanı yüzde oluşan derin çizgilerin giderilmesidir. Bu amaçla en sık uygulama yapılan alanlar:

 
(A) Nazolabial çizgiler (burun kenarından dudak köşelerine uzanan çizgiler): Yanakta meydana gelen sarkma sonucunda bu bölgede çizgilenme oluşmakta gelmekte ve zamanla derinleşmekte. Bu durum yanaktaki sarkmayı daha belirgin bir hale getirmekte. Bu çizgiyi doldurmak hastaya bakıldığında yanak germe illüzyonu yaratacaktır.

 

(B) Dudak üstü dikey çizgiler: bu çizgiler genellikle sigara içen hastalarda görülmekte.

 

(C) Göz kenarı çizgilerinin (kaz ayaklarının) azaltılması: Bu bölgenin esas tedavisi botox uygulamasıdır. Ancak bazı durumlarda çizgilenmeler botox’un etki edebileceğinden daha derin olmakta veya botox’un tam etki edemediği alanda olmakta (örneğin göz altı çizgiler). Bu gibi durumlarda botox ile kombine bir biçimde uygulanabilir.

 

(D) İki kaş ortası dikey çizgilerin azaltılması: Bu çizgiler size kızgın bir ifade vermektedir. Kaz ayaklarında olduğu gibi bu bölgeninde esas tedavisi botox uygulamasıdır. Ancak bazı durumlarda çizgilenmeler botox’un etki edebileceğinden daha derin olmakta. Bu gibi durumlarda botox ile kombine bir biçimde uygulanabilir.

 

 

Dolgular doku kaybı ve çökme olan bölgelere dolgunluk sağlamak amacı ile uygulanabilir.

 

(A) Yanak bölgesinde elmacık kemiklerini belirginleştirmek amacı ile uygulanmakta. Bu bölgenin dolgunluğunu sağlayan yağ tabakasında zamanla kayıplar oluşmakta. Bu duruma yerçekiminin etkisi eklenmekte ve yanaklar aşağıya doğru sarkmakta. Bu bölgede oluşan hacim kaybını yerine koymak dolgu uygulamaları yapılabilmektedir. Böylece yanak ve elmacık kemiklerine hacim kazandırarak yüzün ideal oranlara sahip hale gelmesi sağlanmakta.

 

(B) Çene bölgesine istenen dolgunluğu ve hacmi vermek adına dolgu uygulaması yapılabilmekte.

İşlem öncesinde buz veya anestezik krem uygulanır. Böylece işlem esnasında ağrınız çok hafif olmaktadır. Ayrıca güncel dolguların bir çoğu içerisinde lokal anestezik madde içermektedir.

Uygulama sonrasında uygulanan bölgede kısa süreli hafif bir kızarıklık ve şişlik olmakta. Bu durum genellikle 1 – 2 saat içinde tamamen geçmekte. Nadiren uygulanan bölgede morluk görülebilmekte. Bu morluklar makyaj ile çok kolay bir biçimde kapatılabilmekte ve genellikle 1 hafta içinde tamamen kaybolmakta.

Vücuda yapılan tüm enjeksiyonlarda olduğu gibi hyaluronik asit dolgularına karşı alerjik reaksiyon gelişme riski mevcuttur. Ancak bu dolgular hayvansal madde içermediğinden risk oldukça düşüktür.

Bir diğer nadir görülen yan etki granülom (cilt altı tesbih taneleri) oluşmasıdır. Vücudun bu maddeleri yabancı cisim olarak algılayıp kist formasyonu oluşturmasıdır. Ancak tedavisi mümkündür.

Dolgu işlemi klinik şartlarında steril bir ortamda gerçekleşmekte ve ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Enjeksiyon miktarı kişinin ihtiyacına göre ayarlanır ve hyaluronik asidin kendi enjektörü ile uygulama yapılır. Bu işlem sonrasında kişi herhangi bir kısıtlama olmadan rahatlıkla günlük yaşantısına dönebilir ve aktivitelerine devam edebilir.

Yapılan dolgunun etki süresi kullanılan dolgunun çeşidine, uygulama miktarına ve uygulanan bölgeye göre değişir. Ama genel olarak hyaluronik asit dolgularının etkisi 6-18 ay sürmektedir. Tekrar sayısı arttıkça etki süresi uzamaktadır.

Hyaluronik asit bazlı dolguları içi boş bir sünger gibi düşünebilirsiniz. Uygular uygulamaz hemen etkilerini göreceksiniz. Ancak hedeflenen sonuca ulaşmak ancak dolgunun su çekip dokunuza entegre olması ile mümkün olmakta. buda 3 haftayı bulabilmekte.