KARIN GERME

Karın germe ameliyatında temel olarak 3 farklı işlem yapılmakta;

(1) Fazla olan karın derisinin uzaklaştırılması: böylece göbek altı çatlaklarından kurtulmak da mümkündür.

(2) Fazla olan karın yağlarının uzaklaştırılması: çıkartılan deri ile önemli bir miktarda yağ dokusundan kurtulmuş oluyorsunuz. Ayrıca karın germe ameliyatlarında rutin olarak liposuction yöntemini kullanmaktayım. Böylece özellikle yanlardaki yağ birikmelerinden kurtulmuş olup güzel bir bel oyuntusuna sahip oluyorsunuz.

(3) Karın kaslarının sıkılaştırılması: Böylece daha sıkı bir karın duvarı elde edeceksiniz.

Karın germe kilo verme ameliyatı değil, şekil verme ameliyatıdır. Bu ameliyata uygun bir aday olmak için karın bölgesinde fazla cilt sarkması, fazla yağ dokusu olması ve karın kaslarında gevşeklik olması gereklidir. Özellikle sık kilo alıp veren kişilerde ve hamilelik sonrasında bu ihtiyaç ortaya çıkar.

Karın germe ameliyatı planlanan bir kişinin kilolu ise zayıflaması ve ideal kilosuna yaklaşması önerilir. Kilolu hastalarda karın derisi kalınlığı fazla olduğundan istenen miktarda germe mümkün olmayacak ve istenen düzeyde sonuçlar elde edilemeyecektir. Ayrıca kilolu hastalarda yara iyileşmesi problemleri daha sıktır.

Karın germe ameliyatlarında yara iyileşmesini olumsuz etkileyen faktörlerden biri de sigara kullanımıdır. Hastaların tercihen ameliyattan 3 hafta önce sigarayı bırakmaları önerilmektedir.

Ameliyat süresi 2-3 saattir.

Her iki leğen kemiği arası boydan boya uzanan bir kesi uygulanır. Göbek üstüne kadar uzanan fazla deri ve yağ dokusu çıkartılır. Daha sonra alt tabadaki karın kasları sıkılaştırılır. karın derisi iyice gerilerek kesi alanı kapatılır. Göbek deliği tüm bu işlemler sırasında korunur ve karın gerildikten sonra yeni yerine, tekrar açılarak yerleştirilir. Son olarak yanlarda bel oyuntusunu oluşturmak adına liposuction işlemi yapılır.

Göbek deliği olduğu gibi ciltten çıkarıldığı için şeklinde herhangi bir değişiklik olmaz, sadece yer değişimi olur.

Karın germe ameliyatında geniş bir alanda işlem yapılmakta ve beraberinde genellikle liposuction işlemi yapılmakta. Bu nedenle ameliyat sonrası dren kullanılması karın içinde sıvı veya kan birikmemesi için önemlidir. Ameliyattan sonra günlük olarak drenlerden gelen miktar kontrol edilecek ve belirli bir seviyenin altına düştüğünde çekilecek. Bu süre genellikle 2 – 5 gün arasındadır.

Ameliyattan çıkışta üzerinizde özel bir korse olacak. Bu korsenin amacı kanda kan ve sıvı birikmesini engellemek ve onarılan karın kaslarına destek olmaktır. Bu korseyi ortalama 3 hafta kullanmanızı isteyeceğim.

Ameliyat sonrası hastanede 1 veya 2 günlük yatıştan sonra taburcu edilirsiniz.

Ameliyattan sonra üzerinizde sıkı bir korse olacak. Anestezinin etkisi ile ilk saatlerinizi genellikle uyuyarak geçirirsiniz. Ameliyattan 6 saat sonra su içip yemek yiyebilirsiniz. Yemek yedikten sonra hafif öne eğri biçimde yürümeniz istenir. Ameliyat esnasında idrar sondası takılacaktır. Bu sonda ayağa kalkmanız ile çekilecektir.

Ameliyat sırasında uygulanan anestezinin etkisinin geçmesiyle kişinin hafif – orta derecede ağrılara sahip olması olasıdır. Bu ağrılar yattığınız süre boyunca verilecek ağrı kesiciler ile kontrol altına alınacaktır. Eve çıkarken sizlere ağrı kesici verilecektir.

Drenlerin çekilmesinden 2 gün sonra su temasına izin verilir. Buda genellikle ameliyat sonrası 7. güne denk gelmekte.

İşe dönme ise yaklaşık 10-14 gün içinde olur.

Ameliyat sonrası ilk ay yürüyüş dışında spor yapmanız önerilmez. Birinci ayın sonunda hafif aktiviteler ve spor yapılabilir. Ağır aktivitelere ve karın güçlendirme egzersizlerine 3. ayın sonunda başlayabilirsiniz. Denize 1. ayda, havuza 2. ayda girebilirsiniz.

Karın germe ameliyatı en sık liposuction ve meme küçültme ameliyatları ile kombine edilir.

Ameliyat sonrası dikiş hattından bir miktar erimiş yağ ve vücut sıvılarının akması küçük alanlarda dikiş açılmaları normal kabul edilmektedir. Bu durum günlük pansumanla kendiliğinden iyileşecektir.

Karın germe, estetik ameliyatlarında en sık emboli görülme ihtimali olan cerrahi işlemdir. Bu riski azaltmak adına ameliyata özel çoraplar ile girersiniz ve ameliyat esnasında bacaklarınıza özel aygıtlar ile sürekli olarak masaj uygulanır. Ameliyat sonrası özel ilaç uygulanır ve en kısa zamanda ayağa kaldırılırsınız.

Sezaryen kesisinin her iki yana doğru 4’er cm uzadığını düşünün. Ancak tamamen iç çamaşırınızın içinde gizli olacaktır. Bu yara izi özellikle ilk aylarda daha kırmızı ve belirgindir. 8 ay 1 yıl gibi bir sürede iz solar ve deri rengine yaklaşır.

Ameliyata yakın gebelik planı varsa ameliyatı gebelik sonrasına ertelemekte fayda vardır. Ameliyattan 1 yıl sonra gebelik düşünülebilir. Ancak, karın derisi ve karın duvarı kasları gebelik esnasında yeniden deforme olacaktır.

Ameliyatınızın tam sonuçlarını görmek için sabırlı olmanız ve 6 aya kadar beklemeniz gerektiğini unutmayın. Karın germe ciddi bir işlemdir ve bölgenin iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır.

Daha önce liposuction operasyonu geçirmiş olmak karın germe ameliyatı için herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Bu durum tamamen çatlaklarınızın yaygınlığı ile ilişkili. Göbek seviyesinin biraz üstinde ve altında kalan tüm çatlaklar fazla deri ile çıkartılacaktır. Ancak yanlara doğu uzanım gösteren veya göbeğin çok üstüne çıkan çatlaklar maalesef kalacaktır. Onlara Lazer tedavisi uygulama mümkündür.

Mini karın germe işleminde tüm karın ve bel bölgesindeki fazla yağ alınır, göbek altındaki cilt fazlası çıkartılır, ancak göbek üstünde kalan bölüme bir germe işlemi yapılmaz.

Mini karın germe işlemi doğum yapmış, ancak deri ve yağ fazlası göbek altında sınırlı kalmış hastalara uygulanır. Göbek deliği yüksekte yer alan hastalar da mini karın germe için uygun adaylardır.

Mini karın germe işleminde ilk önce tüm karın ve bel bölgesine liposuction uygulanır. Ardından karnın alt tarafında çamaşır içerisinde kalacak şekilde kısa bir kesi yapılır. Karın cildi göbek deliğine kadar karın duvarından kaldırılır. Gerek görülürse gevşemiş olan karın kasları birbirine dikilerek karın duvarının alt tarafı sıkılaştırılır. Ardından göbek deliğinin altında kalan cildin fazla kısmı çıkartılır.