GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Üst göz kapakları nasıl yaşlanır?


Göz kapağında yaşlanma temel olarak 2 farklı mekanizma ile olmakta; (1) Kırışma: göz kapağı derisi, vücudumuzdaki en ince deridir ve bu sebeple çok kolay kırışır. (2) Sarkma: yer çekimi ve kas zayıflamasına bağlı olarak üst göz kapağı sarkar ve bazı hastalarda bu durum görme alanını etkiler.
Göz kapaklarında sarkma ne gibi problemlere yol açabilir?


Üst göz kapağında sarkmalar yüze cansız, yorgun ve olduğundan daha yaşlı bir ifade verir. Ayrıca bazı hastalarda üst göz kapağı düşmesi kişinin görmesini engelleyecek seviyelerde olabilmekte. Bu durumlara ek olarak deri sarkmaları kapaklara ekstradan yük bindirmekte ve kişi bu durumu kaşlarını sürekli yukarı doğru kaldırarak tolere etmeye çalışmakta. Böylece baş ağrısı, yorgunluk ve alında erken kırışma gibi problemler meydana gelmekte. Örneğin bu hastaların uykuları kitap okurken veya TV seyrederken yorgunluğa bağlı olarak erkenden gelmekte.
Üst göz kapağı estetiğinde tam olarak neler yapılır?


Göz kapağı estetiğinde temel olarak fazla deri ve fıtıklaşmış yağ dokusu alınarak göz kapaklarında daha genç, güzel ve canlı bir görünüm elde edilmekte.
Peki ameliyatsız seçenek söz konusu mu?


Ameliyatsız olarak torbalar için lazer yapılabilir. Sıklıkla 3 seans gerektirir. Seanslar arası genellikle 2 hafta beklenir. Yaklaşık 1-2 gün kızarıklık olur. Güneşten korumak gerekir. Hiçbir zaman ameliyatla elde edilecek kadar iyi sonuçlar elde edilemez. Anestezi, gerektirmez , ofis şartlarında 15-20 dakika içerisinde uygulanabilir.
Üst göz kapağı estetiğinden sonra ne gibi kazanımlarım olacak?


Estetik açıdan göz kapaklarında daha genç, güzel ve canlı bir görünüm elde etmiş olacaksınız. Ama en az estetik kadar işlevsel kazanımlarda söz konusu. Bazı hastalarda üst göz kapağı düşmesi kişinin görmesini engelleyecek seviyelerde olabilmekte. Bu durumlarda hastada daha rahat bir görme alanı elde edilmiş olur.
Alt ve üst göz kapakları aynı anda ameliyat edilebilir mi?


Alt ve üst göz kapak ameliyatları birbirinden bağımsız gerçekleştirileceği gibi aynı seansta da gerçekleştirilebilir.
Üst göz kapağı estetiği farklı cerrahiler ile eş zamanlı olarak uygulanabilir mi?


Göz kapağı estetiği tek başına yapılabildiği gibi yüz germe gibi işlemler ile rahatça kombine edilebilmekte. Tek başına göz kapağı estetiği tabi ki yüzde belirgin bir canlanma sağlayacaktır. Ancak alında, kaşlarda ve yanaklarda görünen sarkmalara eş zamanlı olarak müdahale edilmesi daha bütünsel bir düzelmeye yol açacaktır.
İlk muayenede neler olacak?


Ameliyat öncesi görüşmede şikayetinizi, beklentilerinizi ve endişelerinizi öğrenmeyi hedefliyorum. Bu görüşme esnasında sizden detaylı tıbbi özgeçmişinizi öğreniyorum. Daha sonra detaylı muayenenizi yapıp göz kapağı ile yüz yapınızı analiz ediyorum. Elde ettiğim bulgular ışığında sizi yapılacak işlemler hakkında bilgilendiriyorum. Son olarak takibinizin daha objektif yapılabilmesi adına fotoğraflama yapıyorum.
Ameliyat sabahı neler olacak?


Ameliyat günü hastaneye yatışınız yapılacak ve odanıza alınacaksınız. Gerekli testler yapıldıktan sonra anestezi doktorunca değerlendirilecek ve anestezi hakkında bilgi alacaksınız. Ameliyata inmeden önce size sakinleştirici iğne yapılacaktır.
Göz kapağı estetiği ameliyatlarında hangi tip anestezi kullanılmakta?


Üst göz kapağı ameliyatı lokal, genel veya sedasyon (hafif uyku hali) ile yapılabilmekte.
Göz kapağı estetiği ameliyatı ne kadar sürmekte?


Üst göz kapağı ameliyatı toplamda yarım ile bir saat aralığında sürer. Alt göz kapağı ve üst göz kapağı ameliyatı beraber yapıldığı taktirde 1.5 saatte operasyon tamamlanır.
Ameliyat sonrası gözlerim kapatılacak mı?


Ameliyat çıkışında gözünüzde ince ten rengi özel bantlar olacak. Ama kesinlikle gözünüz kapatılmayacak.
Göz Kapağı estetiği ameliyatından sonra hastanede yatmam gerekir mi?


Aynı gün evinize gidebilirsiniz. Aksi taktirde ameliyat sonrası hastanede bir gece yatmanız yeterli olacaktır.
Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra ağrım çok olur mu?


Ameliyat sonrası ağrınız neredeyse hiç olmamaktadır. Çoğu hasta taburcu olduktan sonra ağrı kesici kullanma ihtiyacı duymamaktadır.
Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra morluk ve şişlik olur mu?


Göz kapak derisi oldukça ince ve damardan zengin bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile ameliyattan sonra şişlik ve morluk görülebilmektedir. Ancak güncel cerrahi ekipmanlar ile bu durum oldukça aza indirgenmiş durumda. Bu durum tamamen geçici olup birinci haftanın sonunda belirgin miktarda azalmakta ve işe döndüğünüzde fark edilmeyecek seviyeye gerilemekte.
Göz kapağı ameliyatı sonrasında iz kalır mı?


Göz kapağı estetiğinde kesiler göz kapaklarının doğal çizgilerini izleyecek şekilde yapılır. Üst göz kapağında deri fazlası çıkarılıp kesi tam göz kapağı kıvrımına gizlenir.
Ameliyat sonrası ilk hafta beni neler bekliyor?


Ameliyattan hemen sonra veya bir gece hastane yatışından sonra taburcu edileceksiniz. Taburcu olurken size gerekli ilaçlar reçete edilecektir. Gözünüzde ten rengi özel bantlar olacak. Ameliyattan bir gün sonra rahatça kitap okuyabilecek ve televizyon seyredebileceksiniz. Bu dönemde şişliklere bağlı gözlerde yanma, batma ve sulanma gibi şikayetler olabilir. Bununla ilgili özel göz damlaları reçete edilecektir.
İlk hafta nelere dikkat etmem gerekiyor?


2 yastıkla düz bir şeklide uyuyun. Uyku dışında dik pozisyonda kalmaya çalışın. Çok sıcak yerlerde kalmayın. Başınızı öne eğmeyin. Buz yapmanıza gerek yok. Çok fazla güneşe çıkmamaya çalışın ve tabi ki sigara kullanmayın.
Ameliyat sonrası ne zaman banyo yapabilirim?


Ameliyat sonrası vücudunuzu yıkayabilirsiniz. Saçınızı kuaför tarzı yıkayabilirsiniz. 7. Günden sonra su temasına izin verilir.
Ameliyat sonrası ilk kontrolüm ne zaman olacak?


Genellikle hastaları 3. Günde kontrole çağırıyorum ve bantları çıkartıyorum. 3. Günden sonra yüzünüzde herhangi bir bant olmayacak.
Ameliyattan ne kadar sonra işbaşı yapabilirim?


Ortalama bir hafta içinde işinize dönmüş olacaksınız.
Ameliyattan sonra spora başlamadan önce ne kadar beklemeliyim?


Ameliyattan bir hafta sonra tempolu yürüyüşe başlayabilirsiniz. Zorlayıcı egzersizlerden en az iki hafta kaçının. Ağır sporlardan en az 2 ay uzak durun. Deniz bir ay, havuza 2 ay sonra girebilirsiniz.
Ameliyattan sonra güneşe çıkmam sakıncalı mı?


Bu ameliyattan sonra gözlerin direk olarak güneş ışınlarına maruz kalmaması oldukça kritiktir. Ameliyat sonrasında düzenli güneş gözlüğü kullanmak bu nedenle önemlidir.
Ameliyattan sonra yeme içmede kısıtlılık var mı?


Kesinlikle yok. Sadece ilk günler çok sert ve aşırı çiğneme gerektirecek yemeklerden kaçınmanızda fayda var.
Ameliyattan ne kadar sonra makyaj yapabilirim?


Şişlik ve morluklar10 gün içerisinde kaybolur ve makyaj bu süreden sonra yapılabilir.
Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra kesin sonuç ne zaman alınır?


Diğer ameliyatlarda olduğu gibi göz kapağı ameliyatlarından sonra da ödem olmakta ve bu durumun geçmesi zaman almakta. Bu ameliyatlarda kesin sonuç ancak kapak kesi hattının alt ve üstündeki deri ödemi tamamen geriledikten sonra kalınlıkların eşitlenmesi ile olmakta. Özellikle erken dönemde bu ödemin gerileme hızı kesi hattının alt ve üstlerinde farklı olabilmekte ve bir taraf daha şiş görünebilmekte. Bu durum tamamen geçici olup düzelmesi 3 – ay arası sürebilmekte.
Göz kapağı estetiği ameliyatları için yaşın önemi var mı?


Göz kapağı ameliyatları için belirlenmiş bir alt ya da üst yaş sınırı yoktur. Genç yaşlarda göz çevresinde görülen küçük deformasyonlar genellikle cerrahi olmayan, ameliyatsız işlemler ile çözülebilir. Ancak yaş ilerledikçe cerrahi olmayan müdahaleler genellikle yetersiz kalmakta. Bu durumda kesin çözüm ancak cerrahidir. Bu ameliyatta belirlenmiş bir üst yaş sınırı bulunmaz.
Regl döneminde göz kapağı estetiği ameliyatı olabilir miyim?


Regl olmanız ameliyat olmanıza engel bir durum değildir. Ancak bu dönemde hormonal etkenlere bağlı olarak ameliyat esnasında kanama daha fazla olabilmekte. Ayrıca kadınlar mens esnasında daha hassas ve stresli oluyorlar.
Ameliyat sonrası takiplerim nasıl olacak?


Takip programı tamamen size özel olup yapılan işleme göre değişmektedir. Genellikle kontrol programım şöyledir; 3. gün, 7. gün, 1. ay, 3. ay ve 6. ay şeklinde.
İl dışından geliyorum. Takiplerim nasıl olacak?


Ameliyattan sonra sizden düzenli aralıklarla fotoğraf isteyeceğim ve duruma göre size önerilerde bulunup yapmanız gerekenleri ileteceğim.