LİPOSUCTİON

Liposuction nedir?


Liposuction işleminin Türkçe karşılığı yağ aldırmadır. Bu işlem tam olarak spor ve diyet ile gitmeyen inatçı yağların küçük kanüller yardımı ile alınması işlemidir. İşlem esnasında sıvı hale getirilen bölgesel yağlar kanül adını verdiğimiz ince borucuklardan uygulanan vakum yardımı ile dışarı alınır.
Liposuction operasyonunu kilo vermek için yaptırmalı mı?


Liposuction işlemi kesinlikle kilo vermek için yapılan bir işlem değildir. Bu işlem tam anlamıyla vücut hatlarına şekil verme işlemidir. Bir hastadan beş litre yağ çekilmesi, o hastanın beş kilo zayıfladığı anlamına gelmemektedir. Çünkü litrenin kilo olarak yansıması birebir değildir. Liposuction, vücut hatlarında bölgesel bir çıkıntıyı gidermek için yapılmaktadır. Alınan yağlar elbette tartıda fark edilecektir ancak kilo fazlam var yağ aldırma yaptırabilirim düşüncesi tamamen sağlıksızdır.
Liposuction işlemi diyet ve spora alternatif olabilir mi?


Liposuction kesinlikle diyet ve spora alternatif bir yöntem değildir. Hastaların hem sağlıklı olmaları hem de fazla kilolarından kurtulmaları için dengeli bir beslenme ve hareket düzenine sahip olması gerekmektedir. Beslenme ve hareket düzenini değiştirmeyen hastalarda, yapılan operasyonun ardından yağlanma artışının devam ettiği görülmektedir. Liposuction spor ve diyet ile gitmeyen inatçı yağların giderilmesinde kullanılmaktadır.
Liposuction çatlakları geçirir mi?


Deri çatlağı çeşitli nedenlerle cildin iç kısımdan yırtılması olarak bilinir. Genel olarak kilo alıp verme esnasında cildin gerilip tekrar kendini bırakması sebebiyle oluşur. İç kısımdaki yırtık dışarıdan cilt üzerinde çizik şeklinde bir görünüme sahiptir. Önce morarma şeklinde görülür ve ardından da dış sınırları koyulaşmaya iç kısmı beyazlaşmaya başlar. Son olarak da bu görünümde kalır. Liposuction derinin altında yer alan yağ katmanına etki eder ve çatlakları maalesef tedavi etmemektedir.
Selülit nedir? Liposuction ile tedavi edilir mi?


Selülit, cilt yüzeyinde çukurlu ve tümsekli portakal kabuğu benzeri bir görünüme neden olan ve genellikle kalça, basen ve karın bölgesini etkileyen bölgesel bir cilt problemidir. Portakal kabuğu görüntüsü, derinin altında biriken ve genişleyen yağ hücreleri ile cilt yüzeyine dik uzanan bantların bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. Genişlemiş yağ hücreleri küçük şişkinlikler oluştururken, deriye yapışık bantlar yağ dokusunda çukurluklara neden olur. Böylece pürüzlü bir görünüm oraya çıkar. Liposuction işlemi vücudu şekillendirse de, selüliti ve portakal kabuğu görüntüsünü maalesef gidermez.
Liposuction sonrası kilo alırsam ne olur?


Kişi geçirdiği liposuction’dan sonra vücut tipini korumaya özen göstermezse; yani beslenme koşullarına dikkat etmezse ve hareketsiz bir yaşamı tercih ederse tekrardan kilo alma durumu kaçınılmaz olacaktır. Konuyla ilgili tek avantaj; örneğin basen bölgesinden geçirilen bir liposuction durumu varsa, o alandaki yağ hücreleri azaltıldığından vücudun diğer bölgelerine oranla daha az yağlanma sorunu ile karşı karşıya gelmektedir.
Liposuction operasyonu öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?


Liposuction öncesinde varsa sigara kullanımının bırakılması, 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların alınmaması, bitkisel çayların ve bitkisel içerikli tabletlerin alınmaması, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması gibi uyarılara muhakkak dikkat edilmeli. bunlar hem işlem için hem de iyileşme dönemi konforu için risk oluşturan unsurlardır.
Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı ne kadar sürer?


Ameliyat süresi işlem yapılacak bölgeye, bölge sayısına ve alınacak yağ miktarına göre değişir. Genellikle bir gece hastane yatışı yeterli olmakta. İşlem biter bitmez giydirilen korse kullanım süresi ile ilgili hekimlerin farklı yaklaşımları olabilir, bu bağlamda hekiminizin önerilerine tabi olmanız gerekir. İlk 6-12 saat kanül giriş deliklerinden yağı eritmek için verilen sıvı sızabilir.
Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı sonrası neler yaşanır ?


Liposuction çok ağrılı bir ameliyat değildir ancak yoğun bir spor aktivitesi sonrası oluşan kas ağrısı gibi ağrı, uygulanan bölgede bir kaç gün süren hafif uyuşukluk ve hissizlikler olabilir. Liposuction sonrası ilk günlerde bir miktar şişlik olacaktır. Ortalama 5-7. gün giriş delikleri kapanır. İşlemden sonra ilk bir hafta işlem yerlerine su değmemesi önerilmektedir.
İşlemden ne kadar sonra vücudum son halini alır?


İlk günler cerrahi travmaya bağlı olarak işlem uygulanan bölgelerde şişlik ve morluklar oluşacaktır. Verilen şekil kıyafet korse vb. üzerinden görülür ancak ayna karşısında vücudunuzu tam anlamıyla beğenmeniz bir kaç haftanızı alacaktır. Ameliyattan sonraki 1. aydan sonra şişlikler önemli ölçüde azalır, 6. aydan sonra liposuction yapılmış bölge son halini alır.
Ameliyat sonrası hastanede yatmam gerekecek mi?


Ameliyat sonrası hastanede 1 veya 2 günlük yatıştan sonra taburcu edilirsiniz.
Ameliyat sonrası ilk gecem nasıl geçecek?


Ameliyattan sonra üzerinizde sıkı bir korse olacak. Anestezinin etkisi ile ilk saatlerinizi genellikle uyuyarak geçirirsiniz. Ameliyattan 6 saat sonra su içip yemek yiyebilirsiniz. Yemek yedikten sonra hareket etmeniz istenir. Alınan yağ miktarı belli bir seviyenin üzerindeyse ameliyat esnasında idrar sondası takılacaktır. Bu sonda ayağa kalkmanız ile çekilecektir.
Ameliyattan sonra çok ağrım olur mu?


Ameliyat sırasında uygulanan anestezinin etkisinin geçmesiyle kişinin hafif - orta derecede ağrılara sahip olması olasıdır. Bu ağrılar yattığınız süre boyunca verilecek ağrı kesiciler ile kontrol altına alınacaktır. Eve çıkarken sizlere ağrı kesici verilecektir. Liposuction ağrısı keskin değil, hamlama tarzı yaygın bir ağrıdır.
Ameliyattan ne kadar sonra banyo yapabilirim?


Drenlerin çekilmesinden 2 gün sonra su temasına izin verilir. Buda genellikle ameliyat sonrası 7. güne denk gelmekte.
Liposuction işleminden ne kadar sonra işbaşı yapabilirim?


İşe dönme ise yaklaşık 10-14 gün içinde olur. Ama tabi laınan miktar az ise daha kısa sürede dönersiniz.
Liposuction işleminden ne kadar sonra spora başlayabilirim?


2. haftadan sonra yürüyüş gibi spor aktiviteleri ödemin azalmasında ve sıkılaşmasında faydalıdır. Ameliyat sonrası ilk ay yürüyüş dışında spor yapmanız önerilmez. Birinci ayın sonunda hafif aktiviteler ve spor yapılabilir. Ağır aktivitelere 3. ayın sonunda başlayabilirsiniz. Denize 1. ayda, havuza 2. ayda girebilirsiniz.
Liposuction ameliyatı diğer ameliyatlar ile kombine edilebilir mi?


Liposuction en sık karın germe ve meme küçültme ameliyatları ile kombine edilir.
Liposuction işleminin riskleri var mıdır?


Ameliyat sonrası ilk saatler dikiş yerlerinde bir miktar kan, erimiş yağ ve vücut sıvılarının akması normal kabul edilmektedir. Bu durum tamamen geçicidir. Liposuction, estetik ameliyatlarında en sık emboli görülme ihtimali olan cerrahilerde biridir. Bu riski azaltmak adına ameliyata özel çoraplar ile girersiniz ve ameliyat esnasında bacaklarınıza özel aygıtlar ile sürekli olarak masaj uygulanır. Ameliyat sonrası özel ilaç uygulanır ve en kısa zamanda ayağa kaldırılırsınız.
Liposuction işleminden sonra iz kalacak mı?


Sayısı değişmekle beraber kanül giriş noktalarında 0.5 cm lik kesi izleri kalacaktır.
Liposuction işleminden sonra gebe kalabilir miyim?


Tabi. Gebelik problem teşkil etmez.
Korseyi ne kadar kullanmam gerekli?


En az 3 hafta. Bu süre çalışılan bölgeye, alınan yağ miktarına, cilt kalitenize ve iyileşme sürecine değişmekte.
Liposuction ile lipoliz arasındaki fark nedir?


Liposuction eskiden beri bildiğimiz bir tanım. Ancak lipoliz daha sonra literatüre girdi. Aradaki fark şu: Liposuction''da yağ dokularını tamamen dışarıya alıyoruz. Bir vakum sistemi ile, negatif basınçla. Ama lipoliz dediğimiz zaman yağ dokularını eritiyoruz ama normalde içeride bırakıyoruz.
Liposuction sonrası çökme olabilir mi?


Amacımız çökme olmadan homojen bir yağ dokusu incelmesi sağlamak. Bunun için özel teknikler uygulamaktayız. Ama herşeye rağmen çökmeler olabilir belirli bölgelerde. ama iyi haber bunların çaresi var artık. Çünkü biz artık günümüzde sadece yağ dokusu almıyoruz, aynı zamanda yağ dokusu enjekte de ediyoruz gerekli olan bölgelere. Böyle bir sorun olduğunda bahsettiğim gibi yağ dokusunun enjeksionu dediğimiz lipofilling yöntemiyle bu düzensizlikleri de kolaylıkla düzeltebiliriz.
Liposuction sonrası mutlaka korse giymek gerekli mi?


Korsenin önemi çok fazla aslında. Biz çünkü belli bir bölgedeki yağ dokusunu ortadan kaldırıyoruz, oradan o yağ dokusunu alıyoruz ama onun üzerindeki deri dokusunun o bölgeye adaptasyonu gerekiyor. O konuda yardımcı olan en önemli araçlardan biri de korse. Bu korseyi liposuction veya liposhaping tekniğine göre süreleri değişmekle beraber genellikle kullandırtmayı öneriyoruz. Çünkü bu derinin liposuction yapılan bölgeye adaptasyonunda büyük faydası oluyor.
Lazer liposuction ve ultrasonik (vaser) liposuction arasındaki farklar nelerdir?


Her iki yöntemin amacı mevcut yağ hücrelerini parçalamaktır. Klasik liposuction işleminde kanülleri sokup çıkartarak mekanik etkilerle yağ dokularının tahrip etmekteyiz vakumlama öncesinde. Bu yöntemde ödem ve morluk fazla olmakta. Ultrasonik liposuction'da bu etki ses dalgalarıyla olmakta. Ses dalgaları yağ hücrelerini etkileyerek patlatıyorlar ve tabi o patlayan, akışkan hale gelen yağ dokularını da biz dışarıya alıyoruz, liposuction yöntemiyle. Bunun adı, ses dalgalarının yardımıyla olan bu liposuction yöntemine de ultrasonik liposuction yöntemi diyoruz. Bunun birkaç avantajı var. Burada sadece ses dalgaları yağ dokusuna spesifik, yani onu tahrip ediyor ama orada önemli yapılar olan sinirlere, damarlara ve diğer dokulara zarar vermiyor. Ve yine zaman zaman basında da yer alan emboli riskini de böylece minimale indirmiş oluyor bu yöntem. Bu yüzden son zamanlarda bu yöntemi daha fazla kullanmaya başladık. Lazer lipolizde bu yağ dokularının eritilmesi, lazerden yararlanılarak yapılıyor, lazer ışınından. Bu yöntemin başlıca avantajı lazerin deride oluşturduğı sıkılaştırıcı etkidir. Bu nedenle geniş alanlarda çalışılacaksa ve deride sarkma riski fazla ise lazer liposuction işlemi tercih edilir.