MEME KÜÇÜLTME

Meme küçültme ameliyatının bana ne gibi faydaları olacaktır?


Vücut yapınızla uyumlu büyüklükte, simetrik ve dik memelere sahip olup daha rahat kıyafet bulacaksınız. Büyük memelerin sebep olduğu sırt ağrıları azalacak, sütyenin yol açtığı omuzdaki iz ve çökmeler tamamen kaybolacak, duruş bozukluğunuz düzelecek, meme altı kızarıklık ve mantar enfeksiyonları geçecek. Ayrıca meme küçültme sonrası çıkarılan tüm parçalar patolojik incelemeye gönderileceğinden klasik meme kanseri tarama yöntemleri ile görülemeyecek odakların erken dönemde saptanma şansı olacaktır. İlaveten her iki meme dokusu azalacağından meme kanseri riski azalacaktır.
İlk muayenede neler olacak?


Ameliyat öncesi görüşmede şikayetinizi, beklentilerinizi ve endişelerinizi öğrenmeyi hedefliyorum. Bu görüşme esnasında sizden detaylı tıbbi özgeçmişinizi öğreniyorum. Daha sonra meme muayenenizi yapıp birtakım ölçümler yapıyorum. O ölçümler ve beklentileriniz ışığında sizinle ameliyat planı yapıyoruz. Son olarak takibinizin daha objektif yapılabilmesi adına fotoğraflama yapıyorum. Diğer meme ameliyatlarında olduğu gibi ameliyattan önce mamografi veya ultrason çektirmenizi öneriyorum.
Ameliyat sabahı neler olacak?


Ameliyat günü hastaneye yatışınız yapılacak ve odanıza alınacaksınız. Gerekli testler yapıldıktan sonra anestezi doktorunca değerlendirilecek ve anestezi hakkında bilgi alacaksınız. Ameliyata inmeden önce size sakinleştirici iğne yapılacaktır.
Meme küçültme ameliyatlarında hangi tip anestezi kullanılmakta?


Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta.
Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürmekte?


Meme küçültme ameliyatı ortalama iki saat sürmekte.
Meme küçültme ameliyatları nasıl yapılıyor?


Ameliyat esnasında meme başı bulunduğu pozisyondan daha yukarılara kişinin beden özelliklerine göre ayarlanan seviyeye taşınır. Daha sonra fazla meme dokusu ve cilt çıkartılır. Son olarak memeye şekil verilir ve deri kapatılır.
Meme küçültme ameliyatlarında iz kalır mı?


Klinik pratiğimde en sık uyguladığım teknikte lolipop tarzı iz kalmakta: meme başının etrafında yuvarlak olarak ve meme başından meme altı oluğa kadar inen dik bir çizgi şeklinde iz kalmakta.
Meme küçültme ameliyatında dren kullanılır mı?


Meme küçültme ameliyatlarında kan birikmesini engelleyen drenler kullanılır. Söz konusu drenler genellikle ameliyatın ertesi günü taburculuktan hemen önce çıkartılır.
Meme küçültme ameliyatından sonra hastanede yatmam gerekir mi?


Ameliyat sonrası hastanede bir gece yatmanız yeterli olacaktır.
Meme küçültme ameliyatından sonra ağrım çok olur mu?


Ameliyat sonrası ilk gün hafif derecede ağrı olabilmekte. Bu durum hastanede yattığınız sürece ağrı kesiciler ile kontrol edilecektir ve konforlu bir ameliyat sonrası dönem geçirmeniz sağlanacaktır.
Ameliyat sonrası ilk günler beni neler bekliyor?


Ameliyattan sonra bir gece hastane yatışından sonra taburcu edileceksiniz. Taburcu olurken size gerekli ilaçlar (ağrı kesici ve antibiyotik) reçete edilecektir. Ameliyat sonrası ilk 5 gün sizden evde istirahat etmeniz istenecektir. Bu süre zarfında size eşlik edebilecek bir arkadaş veya aile ferdi belirlemeniz faydalı olacaktır. Ama genel olarak çok elden ayaktan düşüren bir cerrahi değil.
Ameliyat sonrası ne zaman banyo yapabilirim?


Ameliyat sonrası 5. gün bandajlar çıkartılır ve su temasına izin verilir.
Ameliyat sonrası dikiş aldırmam gerekir mi?


Dikişler kendiliğinden eridiğinden dikiş aldırma işlemi olmayacak.
Ameliyattan ne kadar sonra işbaşı yapabilirim?


Ortalama bir hafta içinde işinize dönmüş olacaksınız.
Ameliyattan sonra egzersiz ve yorucu aktivitelere başlamadan önce ne kadar beklemeliyim?


İlk hafta mümkün olduğunca dinlenin ve üst beden hareketlerini en aza indirgeyin. Ağırlık kaldırma, yorucu işler ve güç gerektiren egzersizlerden kaçının. Dolaşımı arttırmak için yürüyüş yapın. Mümkün oldukça araba kullanmamaya çalışın. Ameliyat sonrası ilk 1 ay şişlikler devam edecektir. Bu nedenle bu dönemde 25 kg üzerine olan her şeyi taşımaktan ve ağır egzersizden kaçınmalısınız. Birinci aydan sonra bazı ağır aktivite ve egzersizler yapmak mümkün olacaktır.
Ne zaman balenli sütyen giyebilirim?


Ameliyattan çıkınca üzerinizde bu ameliyatlar için özel üretilmiş bir sütyen olacaktır. Ameliyat sonrası ilk 3 hafta sizden bu sütyeni giymeniz istenecektir. Üçüncü haftadan sonra balensiz normal sütyen kullanılabilir. Üçüncü aydan sonra balenli sütyene müsaade edilir.
Meme küçültme ameliyatından sonra kesin sonuç ne zaman alınır?


Cerrahi öncesi planlama ve cerrahi tamamen uzun vadede memelerin yer çekimi etkisi ile alacağı şekil göz önünde tutularak yapılmakta. Dolayısı ile erken dönemde memeler olduğundan yukarıda görünecektir. Ayrıca meme dokusu oldukça ödemli ve şiştir. Endişe etmeyin, bu durum gayet normaldir. Zamanla ödeminiz geçecek ve meme dokusu istenen pozisyon ve şekle gelecektir. Böylece istenen doğal meme şekline kavuşacaksınız. Bu süreç kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 6 – 12 ay sürmektedir.
Meme küçültme ameliyatları için yaşın önemi var mı?


Meme küçültme ameliyatı için meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş ve sonrası önerilir. Ancak ergenlik döneminde hastanın psikolojik ve fiziksel sağlığını ciddi biçimde etkileyen büyüklük söz konusu ise daha erken yaşlarda ameliyat planlanabilir. Yaşınızın ileri olması ise önemli değil, genel olarak sağlık durumunuzun iyi olması önemli.
Meme küçültme ameliyatı olmak emzirmeye engel midir?


meliyat esnasında süt bez ve kanalları mümkün olduğunca korunmakta. Ameliyat sonrası hamilelik ve doğum sonrası sütün tamamen kesilmesi çok nadirdir. Ancak bazı hastalarda bebeğin daha erken ek gıdaya geçmesi söz konuş olabilmekte.
Meme küçültme sonrası meme kanseri riskim artar mı?


Meme küçültme sonrası çıkarılan tüm parçalar patolojik incelemeye gönderilir. Dolayısı klasik tarama yöntemleri ile görülemeyecek odakların erken dönemde saptanma şansı olacaktır. Ayrıca her iki meme dokusu azalacağından meme kanseri riski azalacaktır.
Meme küçültme olmuş olmam mamografi veya ultrason çektirmemi engeller mi?


Kesinlikle hayır.
Meme ucu hassasiyetimi kaybedecek miyim?


Meme ucunda kalıcı his kaybı güncel teknikler ile oldukça nadirdir. Ameliyattan sonraki ilk aylar geçici his artması veya azalması bazen görülebilir.
Meme küçültme ameliyatından önce ideal kilomda mı olmalıyım?


İdeal kilonuza yakın olmalısınız. Ameliyat sonrası belirgin kilo kayıpları ameliyat sonucunu sizin için tatmin edici olmayacak biçimde değiştirebilir. Sarkma söz konusu olabilir.
Hamile kalırsam ne olacak?


Hamilelik esnasında memeleriniz büyüyecek ve hamilikle ilgili tüm normal değişimleri geçirecektir. Bu dönemde oluşabilecek değişiklikler tamamen sizin meme yapınız ile ilişkili olup ilk muayene esnasında sizi olası değişiklikler açısından bilgilendireceğim.
Peki sonuçlar kalıcı mı?


Meme dokusunda tekrar büyüme olmaz ancak ileri yaşlarda sarkmalar olabilir.