Jinekomasti nedir?


Jinekomasti erkeklerde görülen kadın tipinde meme büyümesidir. Oldukça sık görülen bir durum olup iyi huylu bir büyümedir. Ancak erkeklerde estetik olarak kötü bir görünüme yol açarak özgüven problemi yaratabilir.
Neden Oluşur?


Erkeklerde kadın tipi meme büyümesi genellikle yapısaldır. Özellikle son zamanlarda hormonlu gıdalar nedeni ile gençlerde oldukça sık görülmektedir. Ancak nadiren altta yatan bir sebep söz konusu olabilmekte (ör, steroid kullanımı, aşırı alkol tüketimi, karaciğer hastalıkları, bazı kanser tipleri…).
İlk muayenede neler olacak?


Ameliyat öncesi görüşmede şikayetinizi, beklentilerinizi ve endişelerinizi öğrenmeyi hedefliyorum. Bu görüşme esnasında sizden detaylı tıbbi özgeçmişinizi öğreniyorum. Meme büyümesine sebep olabilecek hastalıkları tespit edebilmek adına birtakım tetkikler isteyebilirim. Daha sonra meme muayenenizi yapıp meme içeriğinizi anlamaya çalışıyorum (hangi doku ön planda; yağ mı meme dokusu mu?). Daha sonra deri fazlalığını değerlendiriyorum. Daha sonra ultrason ile meme içeriği tam olarak tespit edilir. O değerlendirmeler ışığında sizinle ameliyat planı yapıyoruz (tek başına lazer liposuction veya açık ameliyat ile kombinasyon). Son olarak takibinizin daha objektif yapılabilmesi adına fotoğraflama yapıyorum.
Ameliyat sabahı neler olacak?


Ameliyat günü hastaneye yatışınız yapılacak ve odanıza alınacaksınız. Gerekli testler yapıldıktan sonra anestezi doktorunca değerlendirilecek ve anestezi hakkında bilgi alacaksınız. Ameliyata inmeden önce size sakinleştirici iğne yapılacaktır.
Jinekomasti ameliyatlarında hangi tip anestezi kullanılmakta?


Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta.
Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürmekte?


Jinekomasti ameliyatı ortalama bir saat sürmekte.
Jinekomasti ameliyatları hangi yöntemler ile yapılıyor?


Meme büyüklüğünde yağ dokusu fazlalığı ön planda ise lazer yardımlı yağ çekme (lazer liposuction) tek başına yeterli olmakta. Bu işlemde 0.5 cm’lik küçük bir keşiden girilir ve izsiz bir şekilde yağ dokuları çekilir. Yağ çekme işlemini takiben lazer yardımı ile cilt sıkılaştırılır ve olası sarkmaların önüne geçilir. Meme büyüklüğünde yağ dokusuna ek olarak meme dokusu ön planda ise liposuction tek başına yereli olmamakta. Bu gibi durumlarda liposuction’a ek olarak meme başının hemen altından yarım dairelik bir kesi oluşturulur ve fazla meme dokusu çıkartılır. Bazı durumlarda ise yağ ve meme dokusuna ek olarak deri fazlalığı söz konusudur. Bu gibi durumlarda fazla deriyi çıkartmak gerekmektedir. İşlem sonrasında lolipop tarzı iz kalmakta: meme başının etrafında yuvarlak olarak ve meme başından meme altı oluğa kadar inen dik bir çizgi şeklinde iz kalmakta.
Jinekomasti ameliyatlarında iz kalır mı?


Eğer ameliyatınız sadece lazer liposuction ile yapılacaksa her bir memede 0.5 cm’lik delik izi kalacaktır. Meme dokusu çıkartmak gerekirse meme başı koyu alan ile deri arası yarım daire şeklinde kesi izi kalacaktır. Çil çıkartma gerekirse lolipop tarzı iz kalmakta: meme başının etrafında yuvarlak olarak ve meme başından meme altı oluğa kadar inen dik bir çizgi şeklinde iz kalmakta.
Jinekomasti ameliyatında dren kullanılır mı?


Genellikle kullanılmaz.
Jinekomasti ameliyatından sonra hastanede yatmam gerekir mi?


Ameliyat sonrası hastanede bir gece yatmanız yeterli olacaktır. Ama aynı gün evinize gidebilirsiniz.
Jinekomasti ameliyatından sonra ağrım çok olur mu?


Ameliyat sonrası ilk gün hafif derecede ağrı olabilmekte. Bu durum hastanede yattığınız sürece ağrı kesiciler ile kontrol edilecektir ve konforlu bir ameliyat sonrası dönem geçirmeniz sağlanacaktır.
Ameliyat sonrası ilk günler beni neler bekliyor?


Ameliyattan sonra bir gece hastane yatışından sonra taburcu edileceksiniz. Taburcu olurken size gerekli ilaçlar (ağrı kesici ve antibiyotik) reçete edilecektir. Ameliyat sonrası ilk 3 gün sizden evde istirahat etmeniz istenecektir.
Ameliyat sonrası ne zaman banyo yapabilirim?


Ameliyat sonrası 5. gün bandajlar çıkartılır ve su temasına izin verilir.
Ameliyat sonrası dikiş aldırmam gerekir mi?


Dikişler kendiliğinden eridiğinden dikiş aldırma işlemi olmayacak.
Ameliyattan ne kadar sonra işbaşı yapabilirim?


Ortalama 3 – 4 gün içinde işinize dönmüş olacaksınız.
Ameliyattan sonra egzersiz ve yorucu aktivitelere başlamadan önce ne kadar beklemeliyim?


İlk hafta mümkün olduğunca dinlenin ve üst beden hareketlerini en aza indirgeyin. Ağırlık kaldırma, yorucu işler ve güç gerektiren egzersizlerden kaçının. Dolaşımı arttırmak için yürüyüş yapın. Mümkün oldukça araba kullanmamaya çalışın. Ameliyat sonrası ilk 1 ay şişlikler devam edecektir. Bu nedenle bu dönemde 25 kg üzerine olan her şeyi taşımaktan ve ağır egzersizden kaçınmalısınız. Birinci aydan sonra bazı ağır aktivite ve egzersizler yapmak mümkün olacaktır.
Korseyi ne kadar süre ile kullanmalıyım?


Ameliyattan çıkınca üzerinizde bu ameliyatlar için özel üretilmiş bir korse olacaktır. Ameliyat sonrası ilk 3 hafta sizden bu sütyeni giymeniz istenecektir.
Jinekomasti ameliyatından sonra kesin sonuç ne zaman alınır?


Erken dönemde memeler oldukça ödemli ve şiştir. Endişe etmeyin, bu durum gayet normaldir. Zamanla ödeminiz geçecek ve meme dokusu istenen şekle gelecektir. Böylece istenen doğal meme şekline kavuşacaksınız. Bu süreç kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 6 – 12 ay sürmektedir.
Jinekomasti ameliyatları için yaşın önemi var mı?


Jinekomasti ameliyatı için meme dokusunun gelişimini tamamladığı 18 yaş ve sonrası önerilir. Yaşınızın ileri olması ise önemli değil, genel olarak sağlık durumunuzun iyi olması önemli.
Meme ucu hassasiyetimi kaybedecek miyim?


Meme ucunda kalıcı his kaybı oldukça nadirdir. Ameliyattan sonraki ilk aylar geçici his artması veya azalması bazen görülebilir.
Peki sonuçlar kalıcı mı?


Fazla kilo kaybı olmadıkça sonuçlar genellikle kalıcıdır.

JİNEKOMASTİ ONARIMI