Burun kanatlarındaki seviye farkı düzelir mi?

Merhaba,

Sizlere bu yazımda, burun kanatları arasındaki seviye farkından bahsetmek istiyorum.

Rinoplasti ameliyatlarında tüm güncel teknolojilere rağmen en çok zorlandığımız konulardan biri burun kanatları arasındaki seviye farkıdır. Bu hastalarda burun kanatlarından biri diğer burun kanadına göre daha yukarda ya da aşağıda olmaktadır. Burun kanatlarında seviye farkı olan kişilerin burun ucu düşüklüğü, bu seviye farklarını maskeler. Bu kişiler muayeneye geldiğinde burun kanatlarında seviye farkı olduğunu belirtmezler çünkü kemer, burun ucu düşüklüğü gibi majör konulara odaklamışlardır. Şikayetçi olduğu diğer majör problemler ameliyat ile çözüldükten sonra burun kanatlarındaki seviye farkını fark ederler ve rahatsız olmaya başlarlar. Burun kanatlarındaki seviye farkı yüzün asimetrisinin bir parçasıdır aslında. Yani burun kanatlarından birinin yukarıda olduğu tarafta yanakta biraz yukarıda ya da göz küresi ve kaşlarda biraz yukarıda gibi bir asimetri söz konusudur. Ama tabi ki hasta burun ameliyatı olduğu için tüm odak noktası burun oluyor. Bu duruma ek olarak dinamik asimetriler söz konusu. İnsanlarda, yüzden başlayıp burun kanatlarını yukarı doğru çeken kaslar var. Bu kaslar, özellikle mimiklerde ve gülümseme ile beraber yüzün iki tarafında farklı kuvvetlerle burun kanatlarını yukarı çekebilir. Asimetrilerde aslında bu seviye farkına katkı sağlar.

Burun ameliyatlarında maalesef bu seviye farkını düzenlemek pek mümkün olmayabiliyor. Bir burun kanadını kesip aşağı doğru çekmek ya da yukarı kaldırmak pratikte pek mümkün değildir. Bizim bu ameliyatlarda en büyük silahımız burun kanadını yukarı doğru çeken burun kasını biraz zayıflatırız yani biraz keseriz. Ameliyattan sonrada stretching veya germe masajları öneririz ki mümkün olduğunda kanat seviyelerindeki farklar eşitlensin. Ama en iyi koşullarda bile burun kanatları arasındaki seviye farkının tamamen kaybolacağı sözünü veremiyoruz. Hekimler olarak en önemli görevimiz ameliyat öncesi detaylı muayene ederek sizlere tüm konuları detaylı şekilde anlatmaktır ve bu probleme sizin dikkatinizi çekmektir. Burun ameliyatından sonra asimetrileri ve bu seviye farklılıklarının ne kadar süre devam edeceğini sizinle detaylıca tartışmamız lazım. Eğer beraberinde burun ucunuzda bir düşüklük varsa siz muhtemelen bu problemin farkında değilsiniz.

Ve çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Eğer burun ameliyatı sonrası bu seviye farklarını tolere edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ameliyat kararınızı lütfen gözden geçirin.

Paylaş:

Yorum Yap: