Rinoplasti sonrası burun içinde kötü kokuların oluşması

Sizlere bu yazımda rinoplasti ameliyatlarından sonra nadir görünen ama oluştuğunda hastanın günlük konforunu ciddi anlamda etkileyebilecek bir komplikasyondan bahsetmek istiyorum. Bu da burun içinde kötü kokuların oluşması.

Bu kokuya sebep olabilecek bir kaç senaryo vardır. Bunlardan ilki ameliyattan sonra burun etlerinde yaptığımız küçültmenin sonucu oluşan kokulardır. Çünkü biz burun etlerini yakarak küçültüyoruz bu ameliyatlarda. Dolayısı ile yaktığımız yerlerde küçük küçük kabuklanmalar oluşabiliyor. Bu kabuklanmalar geçene kadar bu koku devam edebilir.

Peki biz kabuklanmalara bağlı kokuların geçmesi sürecini geçmesini nasıl hızlandırırız?

Özellikle burun içinde yapacağımız yıkamalarla erken dönemde oluşan bu koku ortadan kalkacaktır. Erken dönemde kötü kokulara sebep olabilecek bir diğer senaryo burun içindeki drenaj bozukluklarıdır.

Peki drenaj bozuklukları nedir?

Burnumuzun özellikle sırt kısmında açılanma darlıklarımız vardır. Bu bölge ister istemez ameliyattan sonra ödem yaptığı için buradaki açılanmalar daralacaktır. Dolayısı ile burun içerisinde temizlenmesi gereken mukuslar bu darlıklardan zor geçeceği için orada bölgesel olarak birikmektedir ve bunlar kötü kokuya yol açacaktır. Yine ameliyattan sonra önereceğimiz spreylerle bu alanları güzelce temizleyerek hem ödemi azaltır hem de bu kokulardan erken dönemde kurtulmamızı sağlar.

Yukarıda bahsettiğim iki senaryo hemen hemen tüm hastalarda oluyor. Tabi herkeste böyle semptomatik bir koku problemine yol açmıyor ama çok sık gördüğümüz ve endişe yaratmayan bir durum.

Ama diyelim ki rinoplasti ameliyatınızın ardından 1 ay geçti ama hala kötü kokular devam ediyor, bu durumlarda en olası sebep ameliyat sırasında yaptığımız dikişlerin hala erimemiş olmasıdır. Bazı hastalarda bu dikişiler eriyene kadar bu tarz kötü koku problemleri devam edebilir. Böyle durumlarda maalesef spreyler çok hızlandırmayabiliyor en iyi çözüm zaman geçmesini beklemektedir. Ama bilin ki bu ipler zamanla mutlaka eriyecek ve bu koku tamamen geçecek.

Peki diyelim ki rinoplastinin ardından aylar geçti. 6 ay geçti 1 yıl geçti ama hala kötü koku alma durumları hala devam ediyor. Bu durumlarda en olası mekanizma burun içinde oluşan cepciklerdir. Bu cepciklerin oluşmasının sebebi, ameliyat sırasında bizim diktiğimiz yerlerde kontrolümüzün dışında oluşan ufak ufak çukurlaşmalardır. Bu alanlar zamanla mukusla ya da pisliklerle doluyor ve kötü koku problemlerine yol açabiliyor. Biz bunların oluşmaması için ameliyat esnasında çok titiz çalışıyoruz. Kesi yaptığımız o bölgeleri mutlaka çok kibar ve ince dikişlerle dikmeye gayret ederiz. Ama ne kadar hassas yaklaşırsak yaklaşalım bazen oradaki iyileşme dokusuna bağlı olarak oralarda çekmeler ve cepçikler oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda yani kötü koku problemimin çok uzun süre devam etmesi ve sizi rahatsız etmesi halinde dokturunuz ile görüşmelisiniz. Bu alanlara lokal anestezi ve ufak kesilerle mümkün olduğunda müdehale edip yeniden dikmeye çalışırız ki mümkün olduğunca başarılı bir burun görüntüsünü size sunabilelim.

Siz bu yazımda rinoplasti sonrası burunda oluşan kötü koku problemleri, sebepleri ve çözümlerinden bahsettim. Ama size vermek istediğim en önemli mesaj, oluşma zamanından bağımsız olarak eğer burunda kötü koku alıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. Çünkü bu gibi durumlarda detaylı muayene ile olası burun içi enfeksiyonunun ekarte edilmesi çok önemli. Diğer sebeplerden kaynaklı olanlar basit tedaviler ile zaten geçecektir. Ama olası bir enfeksiyon bizim ameliyat sonrası elde etmek istediğimiz sonuçları bozabilir. Yani doktorunuza mutlaka yakın irtibatta olun.

Paylaş:

Yorum Yap: